Ради се о противтенковском ракетном систему који се успешно може употребити против широког спектра оклопних борбених возила, артиљеријских ватрених позиција и заклоњене непријатељске живе силе. Средство и даље има своју употребну вредност, али је за борбу против савремених основних борбених тенкова неопходна набавка модернизованих ракета већег калибра, које имају дупло већи домет, као и пробојност (тандем-кумулативна бојева глава), пише Russia Beyond. 

Припадници елитне 72-ге бригаде за специјалне операције Војске Србије у свом саставу имају широку номенклатуру различитог пешадијског наоружања као и средстава за ватрену подршку, укључујући и противтенковске ракетне системе са вођеним ракетама. Ова средства су неопходна за борбу против оклопних борбених средстава непријатеља (укључујући и савремене тенкове), затим различитих покретних и непокретних циљева који се могу појавити на фронту, непријатељске живе силе у заклонима итд. Један од таквих система који се налазе у наоружању ове бригаде је и противтенковски ракетни систем „Фагот“.

Иначе 9К111 „Фагот“ представља ракетни систем совјетског порекла. Он је произведен још 70-их година прошлог века и намењен је за борбу против непријатеља који у својим редовима употребљава оклопна борбена средства. Пре свега, то се односи на основне борбене тенкове, оклопна борбена возила за подршку, оклопне транспортере, али и елементе непријатељских утврђених тачака као што су нпр. бункери и сл. Када је у борбеној позицији, он се састоји од преносног склопа на троножцу, на којем се налази борбени пункт нишанџије са апаратуром командовања и механизмом опаљења, као и ракетом која се налази у херметички затвореном транспортно-лансирном контејнеру. Ракета са на циљ наводи полуаутоматски. У зависности од врсте ракете (9М111 илу 9М113), максимална даљина гађања достиже од 2-4 км. Гађа статичне, али и покретне циљеве (успешно може да погоди мету величине аутомобила која се креће брзином до 60 км/ч). У својој основној верзији ракета 9М111 може да пробије 400мм хомогене челичне плоче на максималној даљини од 2000 метара.

Инжењери из Туле модернизовали систем који је скоро доведен на ниво „Корнета“

Руски инжењери су направили пакет модернизације за овај систем који се ослања на унапређење техничко-тактичких перформанси саме ракете. Навођена ракета 9М113М ће осим тандем-кумулативне бојеве главе носити и разорну бојеву главу која ће посебно бити ефикасна против непријатељске живе силе. Модернизацију ракете изводи Тулски завод и КБП. Руски експерти за вођено ракетно наоружање, посебно када су у питању специјалисти за оружје које се користи у борби против оклопних борбених средстава, увидели су велики потенцијал ракете 9М113 за њену даљу модернизацију. Овај систем је интензивно употребљаван у сукобу који и даље траје на простору Сирије, где је показао одличне резултате у борби против основних борбених тенкова.

Основна намена овог типа ракете је значајно повећање могућности комплекса да води ефикасну борбу против непријатељске живе силе, која се налази на отвореном простору, али и у фортификацијама као што су бункери, различити стамбених објекти претворени у ватрене тачке и сл.

9М113М представља противтенковску навођену ракету која је познатија као „Конкурс-М“. Пројектовали су је инжењери АО «Конструкторское бюро приборостроения» – КБП. Дугачка је 1165 мм (у транспортном контејнеру 1263 мм), а тешка 17 кг (у транспортном контејнеру 27,4 кг). Њен калибар је 135 мм. Може да дејствује по циљевима на даљини до 4000 метара. Пробојност тандем-кумулативне бојеве главе масе 2,7 кг је 750-800 мм хомогене панцирне плоче под углом од 90 степени. Просечна брзина ракете је 208 м/сек. Поред тандем-кумулативне бојеве главе, њена најновија модификација ће имати способност да носи и разорну бојеву главу.

Ове ракете се лансирају са истог лансирног уређаја 9П135М (модернизована варијатна) које користи и његов претходник 9К111- „Фагот“, који дејствује са ракетама 9М111 у калибру 120 мм. Ове ракете, како по домету тако и по учинку на циљу, имају скромније могућности од ракете 9М113 „Конкурс“.

Укратко о јединици

72.бригада за специјалне операције је тактичка јединица, организована на модуларном принципу. Њена намена је извођење специјалних операција, диверзантских, противдиверзантских, противпобуњеничких и противтерористичких дејстава, извиђање и прикупљање обавештајних података, првенствено у непријатељевом распореду по тактичкој и оперативној дубини фронта, у свим земљишним, метеоролошким и борбеним условима.

У саставу 72. бригаде за специјалне операције су команда, Командни батаљон, Батаљон за специјалне операције „Грифони“, Батаљон за специјалне операције „Соколови“, Логистичка чета и Вод војне полиције.

Командант 72. бригаде за специјалне операције је бригадни генерал др Мирослав Талијан.

72.бригада за специјалне операције је правни следбеник 72. специјалне бригаде која је одликована Орденом ратне заставе 16. јуна 2000. године.

Фото: Министарство одбране Републике Србије / Војска Србије