Нова Влада Србије ће наставити да води суверену политику усмерену на заштиту националних интереса, потврдио је министар без портфеља у новом владином кабинету и председник Српске народне партије Ненад Поповић у интервјуу за руски портал Лента.ру.

„Наши руски пријатељи су разумели став који је Србија заузела на самом почетку оружаног конфликта и тај став ни на који начин не омета нашу политичку и економску сарадњу.

То се огледа у низу састанака наших званичника, али и у чињеници да је Београд једини европски град који још увек има директне ваздушне везе са руским градовима.

Наши производи без потешкоћа улазе на руско тржиште, док руски политичари и прегаоци културне често посећују Београд. Сем тога, ми смо једина земља у Европи која се са гнушањем односи према свим облицима русофобије. 

Не смемо заборавити да смо једина земља на Балкану која не жели да буде чланица НАТО-а. Истовремено, ми смо у потпуном окружењу земаља Северноатлантске алијансе“, каже политичар.

Према његовим речима, западне државе желе да ослабе Србију како би лакше контролисале регион и елиминисале сваки руски утицај, па је, имајући то у виду, неопходна веома уравнотежена политика, која би првенствено била усмерена на очување сопствене слободе доношења одлука и на безбедност Срба, пре свега на Косову и Метохији и у Босни и Херцеговини.

„Наша политика не одбацује било какав састанак или разговор. Она се може дефинисати речима бившег италијанског министра спољних послова Емилија Висконтија о његовој земљи: ‘Увек независна, никад изолована’.

Србија никада неће увести санкције Русији. Наша влада је заузела став по овом питању још у фебруару 2022. године и никакав притисак, чак и константан и јак, то није променио нити ће променити. 

Огромна већина нашег становништва се противи било каквим санкцијама против Русије, што потврђују и недавна истраживања.

Њихови резултати говоре да 90 одсто становника земље никада неће подржати било какву одлуку усмерену против Русије, упркос свим притисцима којима је Србија изложена“, изјавио је Ненад Поповић.

Истовремено, земља ће наставити да се креће путем европске интеграције, иако је, како политичар каже, време да се преиспитају њени услови.

„Србија жели да буде чланица Европске уније као равноправан и поштован партнер. То је питање не само наших прагматичних интереса, већ и географије, која често одређује судбину држава и народа.

Налазимо се у срцу Европе, и окружени смо државама које су или чланице или кандидати за чланство у Европској унији.

Ова сарадња је посебно важна за економске интересе Србије, јер је Европска унија тренутно најважнији економски партнер Србије. Прекид ове сарадње имао би озбиљне последице по наш економски развој и друштвену стабилност“, објашњава Ненад Поповић.

Међутим, услови под којима се Србији предлаже да уђе у ЕУ су у супротности са њеним националним интересима.

„С једне стране, поставља се захтев да Србија призна сецесију Косова, што је за нас неприхватљиво. За нас ће Косово и Метохија увек бити Србија и компромис се мора тражити само у оквиру нашег устава и међународног права. С друге стране, захтева се да Србија уведе санкције и прекине сваку сарадњу са Русијом, што је за нас такође неприхватљив услов.

У том смислу, не третирају нас исто као и друге државе кандидате, што компликује нашу сарадњу. Ми не тражимо некакав посебан третман, али треба имати у виду неке чињенице које нас разликују од других земаља. Ми смо једина држава у Европи коју је НАТО бомбардовао и једина држава у Европи којој покушавају да одузму део територије. Све то захтева другачију врсту преговора.

С друге стране, сама Европска унија тренутно нема вољу да се шири на Балкан. Све то држи читав процес у неком полузамрзнутом стању. 

ЕУ такође мора имати јасан план свог проширења у региону. Не може се очекивати од Србије да више од две деценије испуњава захтеве, а да јој се не понуде јасан оквир и рокови за учлањење“, истиче српски министар.

Према његовим речима, Србија тражи искрен однос према себи, без вечитих обећања која Брисел не испуњава, и ако се промени ова парадигма у приступу Европске уније према чланству Србије, можемо очекивати да ће процес европске интеграције изаћи из садашњег ћорсокака, каже Ненад Поповић.

„Једино што они нуде Србији је потчињавање и послушност. Али наш народ се кроз историју тако развијао да ми више од свега ценимо слободу, која нам је увек омогућавала да сами планирамо свој развој и будућност. Пратимо глобалну динамику и развој процеса који мењају односе у свету у правцу праве мултиполарности. Србија не види своје место у свету у ком једна сила или блок држава намећу свима своја правила, већ у свету у коме се ствара простор за сарадњу међу државама, како би Србија сачувала своје постојања у својству суверене нације“, нагласио је министар.

Ненад Поповић се у интервјуу дотакао и недавно усвојене резолуције УН о Сребреници.

„Ток расправе и гласања је показао да светска већина није подржала ову резолуцију и да је слободни свет прозрео намере оних који су предложили такав документ.

Председник Александар Вучић је својим деловањем и борбом против неправедних и лажних оптужби показао како лидер једне истински слободне земље одбацује притиске, лажи и двоструке стандарде у светској политици. Њихово гласање, којим су безуспешно покушали да Србе прогласе „геноцидним народом“, је нелегитимно, јер је овај документ подржало мање од половине земаља чланица УН. Резолуција је покушај прекрајања историје, лажног оптуживања многострадалног српског народ за најгнусније злочине. А то чине народи одговорни за убиство преко 30 милиона људи са циљем потпуног истребљења читавих народа.

Ова нелегитимна резолуција о Сребреници, наравно, највише погађа Републику Српску и српски народ у Босни и Херцеговини. Лажне оптужбе их жигошу као „геноцидни народ“, а Републику Српску као територију насталу злочиначким путем“, објашњава Ненад Поповић. „Срби у Босни и Херцеговини одлично знају која је цена плаћена да би живели у миру и слободи након вишевековних прогона и злочина који су над њима почињени на овим просторима. Важно је сачувати оно што је већ међународно признато и на чему треба градити читаву борбу за опстанак у периоду када се врши огроман притисак на Србе. Неопходно је сачекати боља времена на међународној политичкој сцени, која већ долазе“, сигуран је српски политичар.

Фото: KRIK