„Председник“ самопроглашене републике Косово Хашим Тачи упутио је у петак, 18. септембра, америчком лидеру Доналду Трампу писмо у којем је на сваки могући начин нагласио значај америчког учешћа у стабилизацији ситуације на Балкану. У обраћању Трампу, Тачи је чак изјавио да намерава да америчког председника награди Орденом слободе.

„Велика ми је част што ћу као председник Косова, у име грађана наградити председника Сједињених Држава у знак захвалности за његов допринос слободи Косова, за јачање мира и стабилности у региону. Председниче, позивам вас да посетите Косово и да се лично упознате са људима који највише воле Америку“, написао је Тачи на свом Фејсбук налогу.

„Данас је као никада раније јасно да се мир и просперитет на Балкану могу постићи само посредовањем Вашингтона“, истакао је Тачи.

Тачи намерава да додели „косовске државне награде“ и америчком државном секретару за безбедност Роберту Обрајану и специјалном представнику америчког председника на разговорима Београда и Приштине Ричарду Гренелу, који ће посетити Косово у врло блиској будућности како би лично надгледао примену споразума о нормализацији економских односа, које су стране потписале 4. септембра у Белој кући.

„Од два зла“

Подсећамо да је неколико дана раније, уочи нове рунде дијалога између делегација Београда и Приштине, која се одржала у Бриселу 17. септембра, Тачи оштро критиковао тај сусрет, посебно по питању Заједнице српских општина, чије је стварање договорено Бриселским споразумом још 2013. године. 

„Верујем да ако је у Вашингтону постигнут споразум о нормализацији економских односа, онда се и узајамно признавање може постићи само у Белој кући. Било која друга питања о којима се разговарало више пута су корак назад за Косово“, изјавио је косовски „председник“. 

Тачијеве изјаве јасно показују да даје предност преговорима у Вашингтону и занемарује посредовање Европске уније. То је и разумљиво: највиши званичници Вашингтона већ дуги низ година лично штите Приштину и Тачија. Сем тога, оптужницом Хашког трибунала Брисел је изненада повукао Тачија из игре уочи вашингтонских преговора између Косова и Србије.

Трамп – посредник и фаворит

Без обзира на Тачијева ласкава писма, тријумф Доналда Трампа као посредника је један од важнијих резултата преговора у Белој кући. Цена његовог успеха је 13 милијарди долара, које Вашингтон улаже у заједничке инфраструктурне пројекте Београда и Приштине.

Чињеница да су се Американци у покушајима да „спријатеље“ Србе и косовске Албанце усредсредили на економију, скупо их је коштала, али испоставило се да је то победничка одлука. И док се у Бриселу настављају јалове расправе о стварању Заједнице српских општина и отварању војне архиве тзв. Ослободилачке војске Косова, у Вашингтону је за два дана пала одлука да се Приштина придружи „мини шенгену“ – балканском економском пројекту који спроводе Србија, Северна Македонија и Албанија, што даје могућност слободног кретања радника, робе па и странаца овим територијама. 

Истовремено, према вашингтонским споразумима, данас, 21. септембра, у Београд је стигла делегација америчке Међународне развојне финансијске корпорације (DFC) заједно са Ричардом Гренелом, која намерава да отвори своје представништво у главном граду Србије. Србија би требало да добије око 4 милијарде долара инвестиција. Први пројекат који ће бити реализован уз учешће америчке корпорације и њених партнера вероватно ће бити изградња аутопута Ниш – Мердаре — Приштина, који ће највећи град на југу Србије повезати са главним градом самопроглашеног Косова. Укупни трошкови изградње пута од Ниша до „административне границе“ са Косовом износиће приближно 825 милиона евра.

Лично посредовање америчког лидера у преговорима (двосмислених, али, у сваком случају, ефикасних) није остало непримећено не само на Балкану, већ и у свету. На пример, шведски посланик Магнус Јакобсон прошле недеље је већ изнео иницијативу за номиновање власти Србије, Косова и Сједињених Држава за Нобелову награду за мир. Сам Трамп не сумња да ће добити ову награду.

„Сигуран сам да ћу се квалификовати за Нобелову награду за мир. Заустављамо масовна убијања између Косова и Србије. Дуго година су се убијали. Престаће да убијају једни друге Рекао сам: ‘Момци, хајде да се окупимо’. Знате, они то раде стотинама година, под различитим именима“, рекао је Трамп у предизборној кампањи у Северној Каролини. 

Поред тога, амерички лидер није заборавио ни на своје виталне интересе: током преговора инсистирао је да Србија да прелиминарну сагласност за премештање своје амбасаде у Израелу из Тел Авива у Јерусалим. Тамо ће, како је договорено, Косово отворити своју дипломатску мисију, а Израел ће заузврат признати Косово. Очигледно је да је Трамп лично заинтересован за премештање страних амбасада у Јерусалим и да на тај начин склапа своје споразуме са Израелом, а све то има посебан значај у контексту предстојећих председничких избора у Америци. 

Да ли ће амерички председник доћи по свој косовски „Орден слободе“?

Специјални представник америчког председника Ричард Гренел је прошле недеље потврдио спремност Трампа да посети Србију. Наравно, то је пријатна вест за читав Балкан, који амерички председници ретко посећују. Београдски медији су евентуалну Трампову посету већ протумачили као знак да је Србија постала најутицајнија земља на Балкану, а њен лидер Александар Вучић кључни играч на регионалној политичкој сцени.

Овде се поставља питање: да ли ће Трамп у оквиру могућег путовања на Балкан свратити у Приштину по свој Орден слободе? То никако није празно питање, јер било која одлука је ризична за његову предизборну кампању. Можда су то мали ризици, али вредни пажње.

У Сједињеним Државама је 3. августа покренута кампању „Срби за Трампа“, која има за циљ да мобилише око милион америчких држављана српског порекла да помогну актуелном лидеру на изборима. Симпатије према Трампу може диктирати чињеница да му је главни ривал Џо Бајден, кандидат Демократске странке, која је, између осталог, одговорна за почетак НАТО бомбардовања Југославије 1999. године, а затим и за проглашење „независности“ Косова 2008. Срби имају разлога да верују да председник Бајден може да настави политику против Срба какву су водили Бил и Хилари Клинтон. С друге стране, албанска дијаспора такође постоји у Сједињеним Државама, као и лобисти за албанске интересе у Конгресу, чији се утицај на исход трке једноставно не може занемарити.

Међутим, сама перспектива Трампове посете Балкану до сада није добила праве обрисе. Једино што је амерички лидер изјавио да ће споразум између Србије и Косова у Белој кући „учинити Балканско полуострво и цео свет сигурнијим“. Трамп је приметио да су председнику Србије Александру Вучићу и косовском „премијеру“ Авдулаху Хотију „били потребни изузетна храброст да отпутују у Вашингтон на ове разговоре да би коначно усагласили своје обавезе“.

Треба ли додати да је изјава објављена на Инстаграм налогу Стејт департмента илустрована фотографијом америчког тријумфатора?