На „хај-тек“ нивоу: Како „РЖД Интернешнел“ гради брзу железницу у Србији (ФОТОГРАФИЈЕ, ВИДЕО)
Грађевински радови крај села Бешка се приводе крају. Руски грађевинари су положили последње шинско поље железничког колосека на вијадукту.
Русе међутим на први поглед не можете разликовати од Срба: препланули су на сунцу, говоре мешавину руског и српског.
– Давай (хајде) тамо, вперёд (напред)!
– Ага, сад ћемо толкнём (да погурамо)!
Ако „РЖД Интернешнел“ настави да гради у Србији тако брзим темпом, ускоро ћемо сви говорити заједничким језиком.
Окрећем се, гледам шта се око мене дешава и осећам се као у луна-парку. Добро је што имам маску па се не види да сам зинула у чуду.
Изграђени вијадукт се укршта са путем Марадик – Бешка и износи око 500 метара. Распонске конструкције вијадукта укупне масе преко 2000 тона конструисане су и израђене у Русији, на објекту су примењене руске технологије за смањење буке и вибрација приликом проласка возова преко моста.
На прузи стоје три огромне машине: једна полаже прагове и шине, друга посипа шљунак, трећа је ту да све изравна. Била сам сигурна да се прво поспе шљунак, а затим се постављају прагови и шине. Али не! Тако је некад било. Сада све то ради „руски ферари“ – огромни кран који кроз себе пропушта шине са бетонским праговима од 18 тона.
Разговарам са руским радницима у наранџастим комбинезонима.
– Када сам деведесетих дошао у компанију још увек смо имали жене које су радиле на полагању шина. Једна мала је са два ударца забијала прагове.
– Ма шта кажете?! Овде немате жена?
– Не, само мушкарци. На одмор идемо двапут годишње. Понекад нам дођу супруге. У Србији нам је добро, само што нам недостају породице“, каже радник.
„Руски ферари“ поставља прагове и шине на посебну антивибрациону подлогу (додирујем је и чини ми се да је прави тепих). Затим преко шина пролази машина која све покрије шљунком, подиже шине и изравна их ласером.
Мени је тешко да поверујем у све те новине. Двапут питам: да ли је истина да се прво постављају шине и прагови, а тек онда поспу шљунак. Истина је!
– Сећате се оног монотоног лупања које чујете када се возите возом? Овде тога неће бити.
Шине су дуге преко 200 метара, а затим их варимо и добијамо једну непрекидну шину. Вожња је лагана и тиха, – објашњавају радници.
Тим „РЖД Интернешнел“ у Србији запошљава 35 стручњака из целе Русије. Интересује ме има ли мојих земљака.
– Има ли неко из Нижњег Новгорода?
– Има из Волгограда! – осмехује се препланули човек.
– Наше су баке из Волгограда! – радујем се ја.
– Одлично се разумемо са Србима. Свему смо их научили, можемо да радимо и одвојено. Они су добри момци, пријатни. Рекао сам свима: врата моје куће у Волгограду су вам отворена! Адресу и телефон имате. Занимљиво је радити са њима, потпуно се разумемо. Па ми смо браћа! – каже старији техничар Фјодор Бајрамов.
Дозволили су ми да се попнем у кабину машине која равна колосек. Србија се види као на длану и осећаш се унутра као у свемирском броду: дугмад, лампице, зујање. Примећујем џезву.
– Да ли већ и кафу пијете као Срби?
– Да! Ипак смо овде шест година. Супруге траже да им сваки пут доносимо кафу. Кафа је овде укусна.
Русија je овим пројектом ујединила друге земље. Тесни односи између Русије и Србије и наших транспортних компанија резултирали су таквим пројектима. Ова железница ће повезати не само Београд и Нови Сад, већ и Србију са Мађарском! Процес се одвија према распоредом који је утврдио председник Србије Александар Вучић. Испуњавамо све обавезе и његова упутства. Упркос пандемији, нисмо тражили ниједан додатни дан ван рока, – каже Сергеј Павлов, први заменик генералног директора РЖД.
Возови ће се кретати брзином до 200 км на час: то је као „Сапсан“ у Русији, – каже Алексеј Бељашов, заменик техничког директора подружнице РЖД Интернешнел у Србији.
На градилишту су очекивали и самог председника Србије. Заједно са руским амбасадором у Београду Александром Боцан-Харченком Александар Вучић редовно контролише напредак на руском-српским пројектима. Амбасадор се смешка и каже: „Ми имамо такву традицију“. Добра је то традиција, мислим се.
Док чекамо Александра Вучића, одлучујем да сама проверим како овде све функционише. А функционише фантастично. То је неколико пута поновио и српски лидер, који је био импресиониран димензијама градилишта и техником.
Вучић је стигао тачно на време. Дочекао га је Мансурбек Султанов, директор подружнице РЖД, и објаснио како је организован посао, којим се темпом ради, упознао га са радницима. Вучић није крио дивљење:
– Овде сам видео људе из целе Русије: из Јекатеринбурга, из Сибира. Импресивно!
Председнику Србије су показали како функционише „руски ферари“.
Новинари су прилазили јако близу у покушају да сниме све из најбољег угла.
– Господо, немојте стајати испод крана! Машина ради! Склоните се! – упозорени су сниматељи. Али њих као да није било брига. Ризиковали су да настрадају у покушају да сниме постављање шина, док је Александар Вучић са одушевљењем и поносом посматрао како се пред његовим очима гради нова модерна пруга.
Машине су радиле и када је српски председник започео своје обраћање. Замолио је Мансурбека Султанова да угасе моторе. Султанов је направио један покрет руком и настала је тишина.
– Погледајте како су уиграни! – оценио је Вучић руски професионализам. – Кад се ова пруга заврши ја више нећу ићи у Нови Сад аутом! – обећао је српски лидер.
Рекао је да ће грађани већ у фебруару 2022. моћи да користе воз на овој линији. Карта ће коштати 1000 динара или мање, пут из Београда у Нови Сад ће трајати пола сата, а возови ће бити двоспратни и најудобнији.
Александар Вучић је захвалио руководству РЖД Интернешнел, амбасадору Русије Александру Боцан-Харченку на личном интересу за развој односа две земље и, наравно, руском лидеру Владимиру Путину на помоћи у спровођењу тако важног пројекта за Србију.
– Желим да се захвалим Владимиру Владимировичу на подршци у свим питањима, – рекао је лидер Србије.
Руски амбасадор је приметио да је изградња железнице уз помоћ руских стручњака најбољи пример плодне сарадње и узајамне користи.
Иначе, РЖД Интернешнел гради и Јединствени диспечерски центар, који ће бити завршен до краја 2023. године. Поред тога, у новембру 2020. године у Београду је отворен центар за обуку радника српске железнице.
Александар Боцан-Харченко приметио је да је изградња железнице уз помоћ руских стручњака најбољи пример плодне сарадње и узајамне користи.
– Важно је споменути висок темпо примене споразума постигнутих између председника Русије и Србије током њихових интензивних контаката. Додао бих да је овај пројекат важан не само за Србију, већ и за целу Европу. Што се тиче брзине којом ће људи стизати из Београда у Нови Сад, приметићу само да ће воз пролазити кроз тако лепе пределе да ми је помало жао што ће путници имати само пола сата да уживају, – рекао је Александар Боцан-Харченко.
Уследио је аплауз.
Гледајући Вучића у том тренутку помислила сам да за председника Србије нема већег задовољства од тога да види како се земља претвара у модерну европску државу. А ако партнери из братске Русије помажу у овом питању, то је двоструко вредније и драже.
На деоници Стара Пазова — Нови Сад линије Београд — Будимпешта, РЖД Интернешнел гради прву пругу у Србији за возове који ће се кретати брзином до 200 км на сат. Компанија гради вијадукт од три километра као и тунел Чортановци. Пруга ће почети да се користи након завршетка свих радова и тестирања инфраструктурних објеката предвиђених за ову јесен.